۲۵ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

ارتودنسی کرج

فروردین ۲۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

ارتودنسی کرج

متخصص ارتودنسی کرج :  امروزه تمایل زیادی در جامعه برای انجام درمان های زیبایی ایجاد شده است. علاوه بر گسترش این نوع درمانها در شاخه پزشکی ، در زمینه دندانپزشکی نیز آن قسم از درمان هایی که جنبه زیبایی بیشتری دارند، مورد توجه قرار گرفته اند.

دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی مهمترین درمان های دندانپزشکی هستند که جنبه زیبایی آن ها بر زمینه درمانی می چربد و هدف اصلی از این درمان ها ،افزایش کیفیت زندگی و بهبود زیبایی است.
تاریخچه ارتودنسی
ارتودنسی اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی است که ایجاد آن در دندانپزشکی سابقه ای بیش از صدسال دارد.
در کشور ما نیز قدمت انجام این درمان به اوایل قرن ١۴هجری شمسی برمی گردد و در این دوران تک افرادی که در کشورهای خارجی ارتودنسی کرده بودند این دانش جدید را به کشور ما معرفی کردند.
در سال ١٣١٣دانشگاه تهران پذیرای اولین دوره دانشجویان دندانپزشکی بود که از سراسر کشور برای آموزش مدرن دندانپزشکی راهی تهران شده بودند. در این اثنا و در خلال دوره های آموزش دندانپزشکی ،دانش ارتودنسی نوین با زحمت بزرگوارانی چون دکتر ریاض به جامعه دندانپزشکی معرفی شد.
نتیجه این تلاش ها و زحمات، شروع به کار اولین بخش تخصصی ارتودنسی در اواخر دهه ١٣۵٠ در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران بود.

ارتودنسی در کرج
از نظر تاریخی در دهه ١٣۵٠و ۶٠ شمسی ارتودنسی درمانی ناشناخته و لوکس برای جامعه ایرانی محسوب می شد و کرج نیز از این قاعده مستثنی نبود.
در اوایل دهه هفتاد برخی متخصصین ارتودنسی بصورت جسته و گریخته شروع به انجام درمان ارتودنسی در این شهر نمودند.
دکتر هوشنگ امامی اولین متخصص ارتودنسی بودند که در اواخر دهه هفتاد بصورت رسمی در کرج مطب تاسیس نمودند.
در بیست سال گذشته متخصصین ارتودنسی زیادی در این شهر مشغول به کار شده اند که اکثر آنها دارای بورد تخصصی می باشند.
بعضی از متخصصین ارتودنسی کرج حتی سابقه تدریس در دانشکده های دندانپزشکی کشور را نیز دارند که همکاران زیر از آن جمله اند: ( به ترتیب حروف الفبا )
دکتر فرناز اسدی
دکتر فرزین اصلانی
دکتر سیامک همت پور
شهر کرج با جمعیت یک و نیم میلیونی خود، علیرغم جدا شدن شهرستان فردیس ، هنوز چهارمین شهر پرجمعیت ایران محسوب می شود. این شهر جوانترین و مهاجر پذیرترین شهر ایران محسوب می شود.
جوان بودن جامعه این شهر موجب شده تا افراد زیادی در جستجوی ارتودنسی باشند؛ از این رو تلاش کردیم در مقاله ذیل اطلاعات کافی در این مورد در اختیار این بخش از جامعه بگذاریم.
لیست متخصصین ارتودنسی در کرج
در اواخر سال ١٣٩۶تعداد متخصصین ارتودنسی که بصورت رسمی در شهر کرج مطب تاسیس نموده اند بالغ بر یازده نفر می باشند. ( به ترتیب حروف الفبا )
دکترفرناز اسدی
دکتر فرزین اصلانی
دکتر هوشنگ امامی
دکتر فریبرز جعفرپور
دکتر محمدباقر حیدری
دکتر امیرکامیار خضری
دکتر محسن رضایی
دکتر رامیار رضوان
دکتر حمید قاسمی
دکتر بهنام نوبخت
دکتر سیامک همت پور
از لیست متخصصین ارتودنسی البرز ، دکتر هوشنگ امامی اولین متخصص ارتودنسی است که بصورت رسمی در کرج مطب ارتودنسی دایر کرده اند ؛ضمن اینکه دکتر فرزین اصلانی تنها فوق تخصص ارتودنسی ( فلوشیپ فوق تخصصی ارتودنسی جراحی فک ) کرج می باشند.
جالب است بدانید مطب بیشتر متخصصین ارتودنسی کرج به فاصله کمی از همدیگر تاسیس شده است. منطقه ای به مرکزیت چهارراه طالقانی و با محدوده میدان سپاه از ضلع غربی ، پل آزادگان از ضلع شمالی ، میدان شهدا از ضلع غربی و چهارراه هفت تیر از ضلع جنوبی دربرگیرنده محدوده اکثرمطب های ارتودنسی کرج می باشد.
متخصصین ارتودنسی استان البرز
متخصص ارتودنسی در فردیس : استان البرز فقط شهر کرج نیست و شهرهای اقماری زیادی را در خود گنجانده است. در این بین شهرستان فردیس که در سال ١٣٩۶ از کرج جدا شده است بالاترین جمعیت را دارد. از حدود ١٠سال پیش متخصصین ارتودنسی مختلفی در این شهرستان مشغول به کار بوده اند اما هنوز(تا پایان سال١٣٩۶) هیچ متخصص ارتودنسی در فردیس مطب ارتودنسی دایر ننموده است.
از بین متخصصین ارتودنسی که در کرج مطب ارتودنسی تاسیس نموده اند دکتر فرزین اصلانی و دکتر محسن رضایی در کلینیک های دندانپزشکی فردیس نیز مشغول به ارتودنسی بوده اند.فردیس کرج جمعیتی بالای ١٨٠هزار نفر دارد و با اینکه اخیراً حتی نظام پزشکی این منطقه نیز از کرج مستقل شده است، در بحث درمان هنوز راه درازی دارد تا کیفیت درمانهای دندانپزشکی و از جمله ارتودنسی انجام شده در این منطقه را به سطح درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی کرج برساند.
به همین علت نیز بسیاری از مراجعین حاضرند ترافیک عبور از پل فردیس را به جان بخرند و ارتودنسی خود را بجای کلینیک های دندانپزشکی فردیس ، در مطب متخصصین ارتودنسی کرج انجام دهند.
متخصص ارتودنسی مهرشهر
از بین مناطق جنوبی شهر کرج ، مهرشهر هم هنوز متخصص ارتودنسی مقیم ندارد و متخصصین ارتودنسی در برخی کلینیک های دندانپزشکی این منطقه مشغول به درمان می باشند.
در ١٠سال گذشته در این منطقه نیز کلینیک های دندانپزشکی تاسیس شده اند اما نه به اندازه فردیس؛ شاید علت آن در تفاوت تراکم جمعیتی این منطقه نسبت به فردیس باشد. زمانی بود که ساکنین دایمی مهرشهر،برای درمانهای دندانپزشکی خود به تهران مراجعه می کردند، اما سختی رفت وآمد و بهبود وضعیت مراکز دندانپزشکی این منطقه، دیگر نیاز مراجعه به تهران برای دندانپزشکی را برطرف نموده است اما ساکنین این منطقه هنوز برای یافتن متخصص ارتودنسی به مرکز شهر کرج مراجعه می کنند.
متخصص ارتودنسی محمدشهر
وضعیت محمدشهر کرج از نظر دندانپزشکی و ارتودنسی کاملاً با مهرشهر و فردیس تفاوت دارد.
محمدشهر سال ها ماهیتی مستقل و جدا از کرج داشته است و در سالهای اخیر به دلیل توسعه کرج ، در محدوده این شهر قرارگرفته است.
این منطقه بافت بومی تری نسبت به فردیس و مهرشهر دارد و از این رو حتی با وجودی که از نظر امکانات دندانپزشکی ( و از جمله ارتودنسی ) محروم تر از فردیس و مهرشهر می باشد، ولی ساکنین آن کمتر تمایل به انجام درمان در تهران یا حتی خود کرج دارند.
این منطقه نیز در مسیر توسعه کلینیک های دندانپزشکی قرار گرفته است و کمابیش متخصصین ارتودنسی (هر چند محدود)وجود دارند که برای انجام ارتودنسی ،ماهیانه چند جلسه به کلینیک های دندانپزشکی این منطقه مراجعه می کنند.

متخصص ارتودنسی هشتگرد
با توسعه شهرهایی نظیر هشتگرد و هشتگرد جدید ،کم کم نیاز مردم این منطقه به مراکز دندانپزشکی (و ارتودنسی ) مستقل نیز احساس می شود.
هر چند چندین کلینیک دندانپزشکی در این منطقه تاسیس شده اند و چندین کلینیک نیز در آستانه افتتاح می باشند، اما هنوز کیفیت درمان های این منطقه با خود کرج تفاوت دارد.شاید علت آن در این موضوع باشد که دوری این مناطق نسبت به کرج موجب شده تمایل کادر درمانی مجرب برای حضور در کلینیک های دندانپزشکی این مناطق کم باشد.
کلینیک دندانپزشکی یا مطب ارتودنسی ؟
همانطور که از بحث های فوق بر می آید بجز مناطق مرکزی کرج که تراکم خوبی از متخصصین ارتودنسی و مطب های ارتودنسی را در خود گنجانده است، سایر مناطق استان البرز از مطب های ارتودنسی بی بهره اند و شاید به همین دلیل است که هنوز ساکنین فردیس ، مهرشهر و محمدشهر برای درمان ارتودنسی خود به مرکز شهر کرج مراجعه می کنند.
البته احداث کلینیک های دندانپزشکی در مناطق مختلف استان البرز موجب شده تا متخصصین ارتودنسی بصورت پاره وقت (هفته ای یکبار) برای درمان ارتودنسی تخصصی به این مناطق بروند اما بر اساس خیلی از مسائل (که در این مقال نمی گنجد و در مقاله ای مجزا به آن پرداخته شده است) ارتودنسی در مطب ارتودنسی به ارتودنسی در کلینیک ترجیح دارد و این مطب های تخصصی ارتودنسی همان چیزی هستند که فقدان آن در سایر نقاط استان البرز به چشم می خورد.
با این حال برای درمان ارتودنسی ، متخصص ارتودنسی انتخاب اول محسوب می شود و کسانی که بنا دارند، ارتودنسی انجام دهند، قبل از هر فاکتور دیگری، بایستی از متخصص بودن درمانگر خود مطمئن شوند.
کلینیک ارتودنسی در کرج
کلینیک ارتودنسی به مرکز درمانی گفته می شود که انواع درمان های ارتودنسی در آن بصورت تخصصی تحت درمان قرار گیرند. بطور کلی درمان های ارتودنسی به سه طیف عمده ارتودنسی کودکان ( ارتودنسی پیشگیری که معمولاً توسط پلاک متحرک انجام می شود ) ارتودنسی نوجوانان و بالغین ( که معمولاً با ارتودنسی ثابت انجام می شود ) و ارتوسرجری ( ترکیب درمان ارتودنسی و جراحی فک برای برطرف کردن مشکلات فکی ) تقسیم می شود.
کلینیک ارتودنسی بایستی چندین دندانپزشک متخصص از جمله متخصص دندانپزشکی کودکان ( اطفال )، متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت را در مجموعه خود داشته باشد تا تمرکز این تیم تخصصی روی تمام مشکلات ارتودنسی باشد.
از این حیث کمتر کلینیک دندانپزشکی در کرج وجود دارد که چندین متخصصین دندانپزشکی در خود گنجانده باشد.
تخصصی ترین کلینیک ارتودنسی در کرج که تمرکز روی انواع درمان های ارتودنسی دارد، کلینیک ارتودنسی دکتراصلانی – دکتر حجازی می باشد که متخصص دندانپزشک اطفال ، متخصص ارتودنسی ( فلوشیپ فوق تخصص ارتودنسی جراحی فک ) و همکار جراح فک و صورت را در خود گنجانده است.
هزینه و قیمت ارتودنسی در کرج
درمان ارتودنسی از چندین نظر با سایر درمان های ارتودنسی متفاوت می باشد:
درمان ارتودنسی طولانی است و حتی اگر بتوان حداقل زمان یکساله برای آن تعیین کرد، مشخص کردن حداکثر زمان مورد نیاز برای اتمام ارتودنسی دشوار و حتی غیر ممکن می باشد.
اینسترومنت هایی ( ابزارها )که با آن کار ارتودنسی انجام می شود بسیار متنوع می باشند و برای یک جلسه کاری ارتودنسی که تعداد زیادی مراجعه کننده ویزیت می شوند، به تعداد زیادی از آنها نیاز است تا کنترل عفونت و استریلیزاسیون مورد نیاز رعایت شود. این ابزارها معمولاً وسایلی گران می باشند و تدارک تعداد زیادی از آنها،هزینه بر و استریلیزاسیون آن ها امری زمانبر می باشد.
ارتودنسی یک سری لوازم نیز دارد که در طول درمان مصرف می شوند و البته جزء مهمی از درمان می باشند. براکت ها ( نگین ها)، سیم های ارتودنسی ، کش های ارتودنسی و غیره از آن جمله اند. کیفیت این مواد کاملاً بر نتایج درمان ارتودنسی موثر است و البته تهیه انواع باکیفیت از این نرم افزارها برای انجام درمانی باکیفیت الزامی می باشد.
اگر به فاکتورهای فوق، مخارج عادی مجموعه، پرسنل و سایر مخارج را نیز اضافه کنید، متوجه خواهید شد که چرا هزینه ارتودنسی در مطب های متخصصین ارتودنسی مختلف نیز متفاوت است.البته برای اینکه بتوانیم راهنمایی کرده باشیم بایستی عنوان کنیم که در مقاله های گذشته (بر اساس بررسی های کاملی که توضیح داده شد)مشخص شد که حداقل هزینه یک درمان ارتودنسی ثابت دو فک بالا و پایین ( باکیفیت مناسب) در سال ١٣٩۶ بین ۵/۵ تا ۶میلیون تومان است. این هزینه حداقلی تعیین شده است و در مراکز خصوصی بر اساس خدمات اضافی ارائه شده، هزینه کلی درمان نیز افزایش خواهد یافت.

ارتودنسی ارزان در کرج
امروزه در تبلیغات بسیار ازین لغت استفاده می شود. همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، یک ارتودنسی باکیفیت حداقل قیمت تمام شده ای دارد و این حداقل قیمت یک ارتودنسی ارزان ( با حفظ کیفیت ) می باشد. بطور کلی در امور درمانی، بویژه در درمان های زیبایی( از جمله ارتودنسی )پیشنهاد نمی شود که کیفیت درمان را به بهای ارتودنسی ارزان پایین بیاورید. انجام ندادن یک ارتودنسی ارزان (اگر کیفیت پایینی داشته باشد) بهتر از انجام دادن آن است.
امروزه بسیاری ازین موارد دارای مشکل به متخصصین ارتودنسی مراجعه می کنند و متاسفانه حتی گاهی موارد از متخصصین ارتودنسی نیز کاری ساخته نیست.
ارتودنسی ارزان نیز شرایطی دارد و قبل از اولویت ارزان بودن ارتودنسی بایستی در مورد آن حساسیت و کنجکاوی بیشتری به خرج داد.
بطور کلی تعرفه میانگین ارتودنسی در کرج نسبت به سایر شهرها پایین تر می باشد و ارتودنسی ارزان در کرج دست یافتنی تر از شهرهای دیگر می باشد.
ارتودنسی اقساطی در کرج
شیوه پرداخت تعرفه ارتودنسی در کرج نیز مانند اغلب شهرها اقساطی است. شیوه کار چند متخصص ارتودنسی در کرج به این صورت می باشد که کل هزینه درمان را بصورت چند فقره چک دریافت می کنند؛ولی اکثر متخصصین ارتودنسی شهر کرج در مطب خود یک میزان از مبلغ را بصورت پرداخت اولیه دریافت می کنند و باقیمانده مبلغ را معمولاً قسط می بندند.
ارتودنسی اقساطی در کرج شیوه رایج پرداخت هزینه ارتودنسی است.میزان مبلغ دریافتی نیز بستگی به سلیقه متخصص ارتودنسی شما دارد ولی در این مورد هم معمولاًیک سوم تا یک چهارم کل تعرفه ارتودنسی برای پیش پرداخت درنظر گرفته می شود.اگر هزینه ارتودنسی برایتان سنگین است ولی کار متخصص ارتودنسی مربوطه را باکیفیت ارزیابی می کنید،از وی بخواهید که اقساط ارتودنسی شما را طولانی تر بکند یا از میزان پیش پرداخت شما به اقساطتان اضافه نماید.
ارتودنسی اقساطی در کرج پذیرفته شده تر از ارتودنسی ارزان در کرج است.
ارتودنسی رایگان در کرج
اگر مسئله کار خیر در میان نباشد هیچ دلیلی ندارد که ارتودنسی رایگان را بپذیرید. قبل از شروع ارتودنسی رایگان ، حتماً در مورد علت این موضوع به اندازه کافی تحقیق کنید. ارتودنسی رایگان در کرج نیز از آن دسته تبلیغاتی است که بسیار مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.
متخصص ارتودنسی خوب در کرج
حال ممکن است برای خوانندکان این سوال پیش بیاید که چگونه می توان متخصص ارتودنسی خوب در کرج را پیدا کرد. در پاسخ سوال بایستی به این نکته باید توجه کرد که برای کسب اطلاعات در مورد درمانی که زمانبر است می بایست وقت بگذارید.
یکی از بهترین کمک کننده ها در مورد معرفی متخصص ارتودنسی خوب، آشنایان و اطرافیان شما می باشند. میزان رضایت آنها از متخصص ارتودنسی مربوطه شما را تشویق می کند که پیش متخصصی درمان خود را آغاز کنید که امتحان خود را پس داده است.
دندانپزشک خانوادگی شما نیز به احتمال زیاد کیفیت درمان های متخصصین ارتودنسی مختلف شهر را می شناسد؛ از او نیز مشورت بگیرید.وقتی نام متخصص ارتودنسی به شما توصیه شد،حتماً در جستجوی سوابق تحصیلاتی و کاری ایشان باشید. اینترنت و شبکه های اجتماعی به شما کمک خواهند کرد که کارهای قبلی متخصص ارتودنسی پیشنهادی را ببینید.
نظرات بیماران سابق ارتودنسی نیز قطعاً نکات جالبی برای شما خواهد داشت. متخصص ارتودنسی خوب در کرج برای شروع درمان کم نیست ولی برای ارزیابی یا مقایسه شمایید که بایستی وقت بگذارید.